Życie z pompą

Cukrzyca i alkohol

Dla wielu ludzi cukrzyca nie oznacza konieczności rezygnacji ze zdrowego i aktywnego życia. Niezależnie od tego czy zamierzają wyjść gdzieś z przyjaciółmi, przegryźć coś, czy wypić okazjonalnego drinka, dla chorych na cukrzycę ważne jest odpowiednie przygotowanie i odpowiedzialność.

Jeśli chodzi o alkohol, to najważniejsza jest wiedza o tym, jaki wpływ może on mieć na poziom cukru i zrozumienie zapotrzebowania organizmu na insulinę i węglowodany, kiedy się go spożywa.

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

 • Zrozum wpływ alkoholu na poziom cukru
 • Przeczytaj o używającej pompy Aude
 • Dowiedz się, jak pompy insulinowe mogą pomóc radzić sobie z cukrzycą

Użytkowniczka pompy insulinowej Aude

Niektóre drinki alkoholowe zawierają sporo cukru, co sprawia, że trudno go utrzymać na właściwym poziomie. Dlatego też, kiedy stosowałam peny (MDI), musiałam brać dodatkowy zastrzyk lub nie wypić drinka z przyjaciółmi. Efekty uboczne alkoholu mogą też zamaskować objawy spadku poziomu cukru. Moja pompa insulinowa pozwala mi na wypicie kilku drinków z przyjaciółmi bez utraty kontroli

- AUDE

Utrzymanie poziomu cukru pod kontrolą

Po jedzeniu żywność jest rozkładana do postaci glukozy, której organizm potrzebuje w celach energetycznych. Nasz organizm potrzebuje też insuliny, normalnie produkowanej przez trzustkę, która pomaga transportować glukozę z krwi do komórek.

Kiedy trzustka nie produkuje insuliny, glukoza pozostaje we krwi, pozostawiając komórki bez zaopatrzenia w energię. Taki wysoki poziom cukru we krwi powoduje ostre objawy kliniczne cukrzycy. W leczeniu cukrzycy, aby zapewnić odpowiednią kontrolę nad poziomem cukru i zmniejszyć ryzyko powikłań, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym monitorowanie poziomu cukru, spożycie węglowodanów, aktywność fizyczną i zapotrzebowanie na insulinę.

Kiedy trzustka nie produkuje insuliny, glukoza pozostaje we krwi, pozostawiając komórki bez zaopatrzenia w energię. Taki wysoki poziom cukru we krwi powoduje ostre objawy kliniczne cukrzycy. W leczeniu cukrzycy, aby zapewnić odpowiednią kontrolę nad poziomem cukru i zmniejszyć ryzyko powikłań, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym monitorowanie poziomu cukru, spożycie węglowodanów, aktywność fizyczną i zapotrzebowanie na insulinę.

Hipoglikemia (spadki) to sytuacja, w której poziom cukru we krwi spada poniżej 60 mg%, choć dokładny poziom może się różnić u różnych osób. Hipoglikemia może być łagodna, gdy odczuwa się objawy i można podjąć czynności, które zapobiegną pogorszeniu, czyli zjedzenie lub wypicie czegoś, co zawiera węglowodany, lub ciężka, gdy potrzebna jest pomoc innej osoby i może być wymagane leczenie szpitalne.

Osiągnięcie i utrzymanie docelowego poziomu HbA1c przy równoczesnej minimalizacji ryzyka hipoglikemii może stanowić spore wyzwanie. Jednakże zrozumienie wymogów organizmu i nauczenie się, jak utrzymywać poziom cukru w zalecanych granicach umożliwia efektywne radzenie sobie z cukrzycą.

HbA1c: ważny parametr oceny tego, jak efektywnie może być kontrolowana cukrzyca, przy pomocy oznaczenia ilości glukozy, która połączyła się z każdym erytrocytem w ciągu poprzednich 2-3 miesięcy.

W jaki sposób, jako osoba chora na cukrzycę typu 1, mogę lepiej kontrolować mój poziom cukru we krwi, pijąc alkohol?

Cukrzyca, alkohol i pompy insulinowe

Wiele osób chorych na cukrzycę typu 1 korzysta z pomp insulinowych, aby radzić sobie z utrzymaniem pod kontrolą poziomu cukru we krwi.

Pompa insulinowa to małe urządzenie, wielkości podobnej do telefonu komórkowego, które można z łatwością przyczepić do paska, schować do kieszeni lub nawet umocować do biustonosza.

Pompa insulinowa może pomóc pacjentowi i zespołowi terapeutycznemu jak najwierniej naśladować sposób dostarczania organizmowi insuliny przez zdrową trzustkę, podając przez całą dobę małe dawki szybko działającej insuliny. Pomaga lepiej dostosowywać dawki insuliny, w szczególności po posiłkach i nocą i w ten sposób lepiej kontrolować poziom cukru.

Zamiast częstych iniekcji trzeba tylko wymienić zestaw infuzyjny co kilka dni. Badania kliniczne* potwierdzają, że wielu pacjentów w różnym wieku z cukrzycą typu 1, którzy przeszli z MDI na leczenie przy pomocy pompy insulinowej, donosi o poprawie jakości życia i większym zadowoleniu z leczenia.

Bez pompy wolałabym raczej nie pić, niż robić sobie wieczorem dodatkowy zastrzyk. Z pompą tak naprawdę nic mnie nie powstrzymuje

- AUDE

Minimed 640G-insulinepomp op het lichaam van een volwassene
Minimed 640G-insulinepomp op het lichaam van een volwassene

W JAKI SPOSÓB POMPA INSULINOWA MINIMED® 640G POMAGA KONTROLOWAĆ POZIOM CUKRU?

Pompa insulinowa MiniMed® 640G umożliwia lepszą kontrolę poziomów glukozy we krwi dzięki możliwości dostosowania podawania insuliny, redukcji ryzyka hiperglikemii i hipoglikemii. Dzięki leczeniu pompą insulinową jej użytkownicy mogą skorzystać z następujących udogodnień:

 • Łatwe dozowanie
  Obliczanie dawki insuliny może być trudnym zadaniem, ponieważ podczas kalkulacji należy uwzględnić wiele różnych aspektów. Funkcja Bolus Wizard®, będąca częścią MiniMed 640G, pomaga obliczyć dokładne dawki przez uwzględnienie insuliny, która już znajduje się w organizmie, obecnego poziomu glukozy, ilości węglowodanów i osobistych ustawień przeliczników.
 • Mniejsza ilość zastrzyków
  Dokładnie odmierzona ilość szybko działającej insuliny jest podawana w ciągu dnia przez zestaw infuzyjny, który wymienia się co 2 lub 3 dni.
 • Większa elastyczność
  Podawanie insuliny przez pompę insulinową MiniMed 640G może być tak zaprogramowane, aby dostosować dawkę do ćwiczeń fizycznych, zwiększonego zapotrzebowania na insulinę podczas choroby, czy podania małych bolusów na przekąski. I to wszystko poprzez naciśnięcie przycisków na pompie a nie dodatkowe zastrzyki. Istnieje również możliwość czasowej zmiany dawki podstawowej - bazy, która pozwala zmniejszyć lub zwiększyć proporcjonalnie dawkę podstawową insuliny, np. podczas podczas wysiłku czy choroby.
 • Większa wygoda
  Pompa insulinowa MiniMed 640 G oferuje dodatkową funkcję bezprzewodowej komunikacji z glukometrem. Automatycznie przesyła on wyniki badania poziomu cukru we krwi do pompy, co daje większą dokładność obliczeń wykonywanych przez Bolus Wizard. Przechowuje ono również te informacje w cyfrowym dzienniku, wraz z dawkami insuliny.

CZY POMPA INSULINOWA JEST ODPOWIEDNIA DLA MNIE?

Wiele osób chorych na cukrzycę typu 1 może odnieść korzyści ze stosowania pompy insulinowej nawet o tym nie wiedząc. Generalnie, jeśli Twoje odczucia są takie jak wymienione poniżej, to możesz uzyskać lepszą kontrolę dzięki pompie insulinowej:

 • Martwią Cię długoterminowe komplikacje
 • Boisz się kłucia igłą
 • Boisz się hipoglikemii, zwłaszcza w nocy
 • Nie udaje Ci się utrzymać docelowych wartości HbA1c
 • Masz zmniejszoną świadomość hipoglikemii
 • Poszukujesz większej swobody w codziennym życiu

Najlepszym sposobem utrzymania zdrowego zakresu poziomu cukru jest samodzielne monitorowanie jego poziomu (SMBG) co najmniej 4 razy dziennie i dostosowywanie dawki glukozy do potrzeb. Pompa insulinowa MiniMed®, wraz z systemem Bolus Wizard® może dokonywać tych obliczeń i regulacji, poprawiając kontrolę poziomu cukru.

DODATKOWE OPCJE DOSTĘPNE W POMPIE INSULINOWEJ MINIMED® 640G

Pompa insulinowa MiniMed® 640G jest również dostępna z dodatkową zintegrowaną funkcją ciągłego monitorowania glikemii (Continuous Glucose Monitoring, CGM) oraz oprogramowaniem do zarządzania leczeniem CareLink™.

W połączeniu z CGM, pompa insulinowa MiniMed 640G jest jedynym tego typu urządzeniem z funkcją SmartGuard™, która pozwala redukować wpływ hipoglikemii na organizm*. Jeśli poziom glukozy spada do niebezpiecznie niskiego poziomu, SmartGuard jest w stanie przewidzieć kiedy wystąpi wartość najniższa z 30 minutpwym wyprzedzeniem i automatycznie zatrzymuje podawanie insuliny. Gdy poziom glukozy powraca do właściwej wartości, podawanie insuliny automatycznie zostanie wznowione. Może to stanowić dużą przewagę w stosunku do pomiarów glukometrem, ponieważ zintegrowany system MiniMed ostrzega przed przekroczeniem ustalonych wcześniej wartości progowych oraz pokazuje obecne trendy poziomu glukozy.REFERENCJE

 1. Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.

 

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.