Życie z pompą

Cukrzyca i podróże

Dla wielu z nas podróżowanie w sprawach służbowych czy dla przyjemności jest częścią życia, niezależnie od tego czy dojeżdżamy do pracy samochodem, czy lecimy samolotem. Podróżowanie może oznaczać zakłócenie planu dnia, pór posiłków i snu, a w przypadku cukrzycy typu 1 może być nawet większą przygodą.

Choć będzie to wymagać dobrego zrozumienia, jak zarządzać zapasami, to przy odpowiednim przygotowaniu, cukrzyca typu 1 nie powinna ani ograniczać, ani zniechęcać nikogo do podróżowania.

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

 • Dowiedz się o podróżowaniu z cukrzycą
 • Przeczytaj o używającej pompy Delphine
 • Dowiedz się, jak pompy insulinowe mogą pomóc radzić sobie z cukrzycą

Użytkowniczka pompy insulinowej Delphine

Gdy miałam 16 lat, odkryłam, że mam cukrzycę i spędziłam następne 13 lat, stosując wielokrotne codzienne iniekcje. Ale wtedy zgodziłem się wypróbować działanie pompy insulinowej tylko na czas udziału w biegu i wówczas zdałem sobie sprawę z tego, że kontrolowanie cukrzycy przy pomocy pompy jest znacznie łatwiejsze. Jest to duża zaleta, gdy podróżuję samolotem. Po prostu dostosowuję moją dawkę podstawową do różnic w czasie i biorę bolus, gdy serwowane są posiłki. W ten sposób mogę cieszyć się podróżami zamiast martwić cukrzycą i tym jak sobie z nią radzić ... i dla mnie jest to naprawdę wspaniałe.

- DELPHINE

UTRZYMANIE POZIOMU CUKRU WE KRWI (BG) POD KONTROLĄ

W leczeniu cukrzycy, aby zapewnić odpowiednią kontrolę nad poziomem cukru i zmniejszyć ryzyko powikłań, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym monitorowanie poziomu cukru, spożycie węglowodanów, aktywność fizyczną i zapotrzebowanie na insulinę.

Osiągnięcie i utrzymanie docelowego poziomu HbA1c przy równoczesnej minimalizacji ryzyka hipoglikemii może stanowić spore wyzwanie. Jednakże zrozumienie wymogów organizmu i nauczenie się, jak utrzymywać poziom cukru w zalecanych granicach umożliwia efektywne radzenie sobie z cukrzycą.

HbA1c: ważny parametr oceny tego, jak efektywnie może być kontrolowana cukrzyca, przy pomocy oznaczenia ilości glukozy, która połączyła się z każdą krwinką czerwoną w ciągu poprzednich 2-3 miesięcy.

W jaki sposób, jako osoba chora na cukrzycę typu 1, mogę lepiej kontrolować mój poziom cukru we krwi podczas podróży?

Cukrzyca, podróże i pompy insulinowe


Dostosowanie się do zmian w normalnym planie dnia, takich jak jedzenie i spanie, spowodowanych podróżą, może być łatwiejsze, jeśli ma się pompę insulinową. Radzenie sobie z opóźnionymi posiłkami, pominięte posiłki czy różne rodzaje żywności mogą stwarzać trudność podczas podróży. Pompa insulinowa ułatwia rozwiązanie problemów z wyborem jedzenia i kontrolowaniem poziomu cukru, i daje większą swobodę w podróży.
Pompa insulinowa pozwala na dostosowanie dawek do dziwnych godzin posiłków lub przyjmowanie małych bolusów korygujących, kiedy brak pewności co do zawartości węglowodanów w nieznanym daniu. Nie ma żadnych restrykcji co do korzystania z pomp insulinowych w komercyjnych środkach transportu, dzięki czemu nie ma żadnych ograniczeń dotyczących tego, jak i dokąd się podróżuje.

Sprawdź na naszej stronie internetowej: www.medtronicdiabetes.com/contact/international-locations lokalizację zagranicznych biur Medtronic, żeby ułatwić sobie planowanie podróży.

Pompa insulinowa to małe urządzenie, wielkości podobnej do telefonu komórkowego, które można z łatwością przyczepić do paska, schować do kieszeni lub nawet umocować do biustonosza.

Pompa insulinowa może pomóc pacjentowi i zespołowi terapeutycznemu jak najwierniej naśladować sposób dostarczania organizmowi insuliny przez zdrową trzustkę, podając przez całą dobę małe dawki szybko działającej insuliny. Pomaga lepiej dostosowywać dawki insuliny, w szczególności po posiłkach i nocą, i w ten sposób lepiej kontrolować poziom cukru.

Badania kliniczne* potwierdzają, że wielu pacjentów w różnym wieku z cukrzycą typu 1, którzy przeszli z MDI na leczenie przy pomocy pompy insulinowej, donosi o poprawie jakości życia i większym zadowoleniu z leczenia.

Minimed 640G-insulinepomp op het lichaam van een volwassene
Minimed 640G-insulinepomp op het lichaam van een volwassene

W JAKI SPOSÓB POMPA INSULINOWA MINIMED® 640G POMAGA W CODZIENNYM ŻYCIU

Pompa insulinowa MiniMed® 640G umożliwia lepszą kontrolę poziomu cukru ze względu na możliwość dostosowania dawki insuliny i zmniejszenia ryzyka spadków i zwyżek. Stosując pompę insulinową, użytkownik odczuje korzyści:

 • Łatwiejszy dobór dawki
  Obliczenie zapotrzebowania na insulinę może być złożonym zadaniem wymagającym wzięcia pod uwagę wielu różnych czynników. Będący częścią pompy insulinowej MiniMed® 640G, wbudowany system Bolus Wizard® pomaga zapewnić dokładne dawkowanie, biorąc pod uwagę insulinę już obecną w organizmie, aktualny poziom cukru, spożycie węglowodanów oraz osobiste ustawienia insuliny.
 • Mniej zastrzyków
  Dokładnie odmierzone ilości szybko działającej insuliny dostarczane są przez cały dzień przez zestaw infuzyjny, który łatwo wyjąć i wymienić co 2 do 3 dni.
 • Większa swoboda
  Pompę insulinową  MiniMed® 640G można błyskawicznie wyregulować, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu podczas wysiłku fizycznego, choroby lub tak, by podawała małe dawki po zjedzeniu drobnej przekąski. Łatwo to zrobić, naciskając przycisk  i nie jest konieczny kolejny zastrzyk. Pompa ma nawet opcje tymczasowej dawki podstawowej w celu proporcjonalnej redukcji tejże, z której można korzystać na przykład podczas wysiłku fizycznego.
 • Większa wygoda
  Pompa insulinowa  MiniMed® 640G posiada też dodatkową pożyteczną funkcję bezprzewodowego glukometru. Przesyła on automatycznie odczyty do pompy, co pozwala systemowi  Bolus Wizard® na dokładniejsze obliczenia. Przechowuje ona również tę informację w cyfrowym dzienniku wraz z podanymi dawkami insuliny.

CZY POMPA INSULINOWA JEST ODPOWIEDNIA DLA MNIE?

Wiele osób chorych na cukrzycę typu 1 może odnieść korzyści ze stosowania pompy insulinowej nawet o tym nie wiedząc. Generalnie, jeśli Twoje odczucia są takie jak wymienione poniżej, to możesz uzyskać lepszą kontrolę dzięki pompie insulinowej:

 • Martwią Cię długoterminowe komplikacje
 • Boisz się kłucia igłą
 • Boisz się hipoglikemii, zwłaszcza w nocy
 • Nie udaje Ci się utrzymać docelowych wartości HbA1c
 • Masz zmniejszoną świadomość hipoglikemii
 • Poszukujesz większej swobody w codziennym życiu
   

DODATKOWE OPCJE DOSTĘPNE W POMPIE INSULINOWEJ MINIMED® 640G

Pompa insulinowa MiniMed® 640G jest również dostępna z dodatkową zintegrowaną funkcją ciągłego monitorowania glikemii (Continuous Glucose Monitoring, CGM) oraz oprogramowaniem do zarządzania leczeniem CareLink™.

Wpodłączeniu z CGM, pompa insulinowa MiniMed 640G jest jedynym tego typu urządzeniem z funkcją SmartGuard™, która pozwala redukować wpływ hipoglikemii na organizm*. Jeśli poziom glukozy spada do niebezpiecznie niskiego poziomu, SmartGuard jest w stanie przewidzieć kiedy wystąpi wartość najniższa z 30 minutpwym wyprzedzeniem i automatycznie zatrzymuje podawanie insuliny. Gdy poziom glukozy powraca do właściwej wartości, podawanie insuliny automatycznie zostanie wznowione. Może to stanowić dużą przewagę w stosunku do pomiarów glukometrem, ponieważ zintegrowany system MiniMed ostrzega przed przekroczeniem ustalonych wcześniej wartości progowych oraz pokazuje obecne trendy poziomu glukozy.


REFERENCJE

 1. Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.

 

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.