Moje dziecko ma cukrzycę

Wyzwania, przed którymi stają dzieci z cukrzycą

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

 • Kwestie do uwzględnienia, jeśli dziecko ma cukrzycę

Jeśli dziecku postawiono diagnozę cukrzycy typu pierwszego, zmienia się całe życie jego rodziny. Wielu rodziców martwi się o to, jaki wpływ będzie ona miała na życie ich dziecka. Jaki będzie to miało wpływ na ich przyszłość. Czy i w jaki sposób mogą  prowadzić dalej zwykłe życie.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Warto upewnić się, że:

 • osoby przebywające w towarzystwie Twojego dziecka dokładnie wiedzą co zrobić w sytuacji awaryjnej i mają aktualne dane kontaktowe (lekarz, rodzice, opiekunowie).
 • wybrano osobę odpowiedzialną za pomoc w kontrolowaniu poziomów cukru we krwi oraz podawaniu bolusów (dodatkowych dawek insuliny) gdy jest to konieczne.

Cel leczenia cukrzycy

Mówiąc zwykłym językiem, celem leczenia cukrzycy jest utrzymanie poziomu glukozy pod kontrolą, gdyż pomaga to zapewnić zdrowe życie dziś i zmniejszenie ryzyka komplikacji w przyszłości. Jednym ze sposobów upewniania się, że poziom glukozy we krwi dziecka jest pod kontrolą jest dbanie, aby wartość hemoglobiny HbA1c pozostawała w zakresie określonym przez lekarza.

Sposoby kontrolowania poziomów glukozy we krwi

Aby utrzymać poziomy glukozy we krwi w zakresie docelowym i zmniejszyć ryzyko komplikacji, do organizmu należy dostarczać dokładne dawki insuliny. Rozmaite terapie mogą obejmować:

 • Terapia konwencjonalna
  2 do 3 wstrzyknięć mieszanki długo i krótko działającej insuliny dziennie.
 • Wielokrotne wstrzyknięcia insuliny (MDI)
  Wstrzykiwanie szybko działającej insuliny 3 lub więcej razy dziennie oraz długo działającej insuliny 1 do 2 razy dziennie.
 • Pompa insulinowa (Ciągłe podskórne podawanie insuliny)
  CPPI zastępuje potrzebę częstych wstrzyknięć dzięki dostarczaniu szybko działającej insuliny przez 24 godziny na dobę. Zaprogramowana dawka insuliny naśladuje podstawową produkcję insuliny przez trzustkę u ludzi, którzy nie są chorzy na cukrzycę, dzięki czemu jest lepiej dopasowana do potrzeb organizmu. Szybko działająca insulina działa bardzo szybko, co pomaga zminimalizować wahania poziomów glukozy we krwi w odpowiedzi na spożycie węglowodanów lub gdy istnieje potrzeba obniżenia wysokich wartości glukozy we krwi.

Prawidłowe wartości glukozy wahają się od 4,0 do 7,8 mmol/l, a pacjent może rozważyć chęć spróbowania osiągnięcia tych wartości w życiu codziennym, dzięki samokontrolowaniu poziomów glukozy we krwi przy pomocy osobistego miernika glukozy.*

Zawsze uwielbialiśmy zajęcia na zewnątrz, wspólne uprawianie sportów. Dzięki pompie uzyskaliśmy zupełnie nową wolność i większy spokój!

- PAOLO

ZMNIEJSZENIE HBA1C, ZMNIEJSZENIE POWIKŁAŃ

HbA1c: ważny wyznacznik skuteczności leczenia cukrzycy, określa ilość glukozy, która przyczepiła się do każdej z czerwonych krwinek w ciągu okresu 2-3 miesięcy.

Badanie DCCT (Diabetes Control and Complication Trial) potwierdziło, że obniżenie HbA1c nawet o 1% może zmniejszyć ryzyko powikłań mikronaczyniowych nawet o 40%*. Poziom HbA1c należy monitorować co 3 miesiące, aby utrzymać go poniżej 7% (53 mmol/L), lub poniżej poziomu określonego przez lekarza.*

Normalne wartości glukozy wahają się między 4,0 a 7,8 mmol/l, można rozważyć codzienne osiąganie tych wartości SMBG (samodzielnie kontrolowanego poziomu glukozy we krwi) przy użyciu osobistego glukometru*.

Hipoglikemia

Rodzice mogą martwić się, że ich dziecku przytrafi się epizod hipoglikemii (niski poziom glukozy we krwi) w nocy, podczas snu. Wielu z nich może wielokrotnie sprawdzać poziom glukozy w nocy, aby upewnić się, że poziom glukozy ich dziecka jest w pożądanym zakresie.

Małe dzieci i dzieci w wieku przedszkolnym

Młode dzieci potrzebują małych dawek insuliny. Wiele dzieci je w ciągu dnia wiele małych posiłków, więc potrzebują częstszych zastrzyków insulinowych.

Co mogą zrobić rodzice, aby pomóc swoim dzieciom lepiej radzić sobie z cukrzycą i utrzymać swój poziom glukozy pod kontrolą, jednocześnie pozwalając im cieszyć się dzieciństwem?

REFERENCJE

 1. Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.

 

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.