Zarządzanie hipoglikemią

Co to jest hipoglikemia?

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

  • Zrozumieć czynniki mogące powodować hipoglikemię

Doświadczenie hipoglikemii potrafi być przerażające i może doprowadzić do lęku przed kolejnymi jej epizodami.

Do hipoglikemii może dojść z wielu powodów, a zwykle powoduje ją nadmiar insuliny dostarczonej organizmowi. To z kolei, powoduje wyrzut cukru z krwi do komórek, dzięki czemu znika krytyczne źródło energii potrzebnej do funkcjonowania ciała i mózgu.

Do głównych czynników mogących prowadzić do hipoglikemii zaliczamy:

  • Opóźnione lub pominięte posiłki
  • Posiłki o niskiej zawartości węglowodanów lub przecenienie ich zawartości w posiłku
  • Posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu
  • Przedawkowanie
  • Spożycie alkoholu
  • Wysiłek fizyczny
  • Nieprawidłowo dobrana podstawowa dawka insuliny

Zdecydowałem się na pompę po dłuższym okresie epizodów hipoglikemii, które zdarzały się również nocą. Moja dziewczyna zbudziła się pewnej nocy ponieważ miałem konwulsje. Zaciągnęła mnie pod zimny prysznic i dała mi cukier. Po tym wypadku poprosiłem swojego lekarza o możliwość wypróbowania pompy, bo czytałem o niej wiele pozytywnych opinii w Internecie. A potem zacząłem ją nosić.

- MARCO

HIPOGLIKEMIA ŁAGODNA I CIĘŻKA

Hipoglikemia („spadki”) to sytuacje, w których poziom cukru we krwi spada poniżej 3,5 mmol/l, choć dokładny poziom może się różnić u różnych osób. Hipoglikemia może być łagodna lub ciężka.

Łagodna hipoglikemia: gdy odczuwa się objawy i można podjąć czynności, które zapobiegną pogorszeniu, czyli zjedzenie lub wypicie czegoś, co zawiera węglowodany.

Ciężka hipoglikemia: wymaga pomocy innej osoby i może wymagać leczenia szpitalnego.

Strach przed obniżeniem poziomu glukozy i ryzyko hipoglikemii mogą spowodować, że niektóre osoby z cukrzycą typu 1 będą specjalnie utrzymywać wysoki poziom cukru, aby tego uniknąć. Jednakże taka indukowana hiperglikemia może z czasem doprowadzić do powikłań. Lepsza kontrola poziomu cukru pomoże zapobiec wahaniom jego poziomu.

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.