Zarządzanie hipoglikemią

Minimalizacja ryzyka hipoglikemii z pomocą pompy insulinowej

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

 • Jak pompa insulinowa może pomóc zredukować ryzyko hipoglikemii

Wiele osób chorych na cukrzycę typu 1 stosuje pompy insulinowe, aby radzić sobie z utrzymaniem pod kontrolą poziomu cukru we krwi.

Pompa insulinowa to małe urządzenie, wielkości podobnej do telefonu komórkowego, które można z łatwością przyczepić do paska, schować do kieszeni lub nawet umocować do biustonosza.

Pompa insulinowa może pomóc pacjentowi i zespołowi terapeutycznemu jak najwierniej naśladować sposób dostarczania organizmowi insuliny przez zdrową trzustkę, podając przez całą dobę małe dawki szybko działającej insuliny.
Pomaga lepiej dostosowywać dawki insuliny, w szczególności po posiłkach i nocą i w ten sposób lepiej kontrolować poziom cukru.

Zamiast częstych zastrzyków, wszystko co jest konieczne, to wymiana zestawu infuzyjnego co 2 do 3 dni.

Od czasu przejścia na pompę, poziom cukru u Lary ustabilizował się i miała mniej spadków. Dla mnie oznacza to mniej zmartwień i lepszą jakość życia.

- ANDREA

W jaki sposób pompa insulinowa MiniMed® 640G pomaga kontrolować poziom cukru?

Pompa insulinowa MiniMed® 640G umożliwia lepszą kontrolę poziomu cukru ze względu na możliwość dostosowania dawki insuliny i zmniejszenia ryzyka spadków i zwyżek. Stosując pompę insulinową, użytkownik odczuje korzyści:

 • Łatwiejszy dobór dawki
  Obliczenie zapotrzebowania na insulinę może być złożonym zadaniem wymagającym wzięcia pod uwagę wielu różnych czynników. Będący częścią pompy insulinowej MiniMed® 640G, wbudowany system Bolus Wizard® pomaga zapewnić dokładne dawkowanie, biorąc pod uwagę insulinę już obecną w organizmie, aktualny poziom cukru, spożycie węglowodanów oraz osobiste ustawienia insuliny.
 • Mniej zastrzyków
  Dokładnie odmierzone ilości szybko działającej insuliny dostarczane są przez cały dzień przez zestaw infuzyjny, który łatwo wyjąć i wymienić co 2 do 3 dni.
 • Większa swoboda
  Pompę insulinową  MiniMed® 640G można błyskawicznie wyregulować, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu podczas wysiłku fizycznego, choroby lub tak, by podawała małe dawki po zjedzeniu drobnej przekąski. Łatwo to zrobić, naciskając przycisk  i nie jest konieczny kolejny zastrzyk. Pompa ma nawet opcje tymczasowej dawki podstawowej w celu proporcjonalnej redukcji tejże, z której można korzystać na przykład podczas wysiłku fizycznego.
 • Większa wygoda
  Pompa insulinowa  MiniMed® 640G posiada też dodatkową pożyteczną funkcję bezprzewodowego glukometru. Przesyła on automatycznie odczyty do pompy, co pozwala systemowi  Bolus Wizard® na dokładniejsze obliczenia. Przechowuje ona również tę informację w cyfrowym dzienniku wraz z podanymi dawkami insuliny.
   

W jaki sposób pompa insulinowa MiniMed® 640G pomaga w codziennym życiu

Badania kliniczne potwierdzają*, że pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 z wszystkich grup wiekowych, którzy przeszli z MDI na pompę insulinową, donoszą o poprawie jakości życia i większego zadowolenia z leczenia. Pompa insulinowa MiniMed 640G pomaga utrzymać docelowe poziomy cukru i zmniejszyć częstotliwość epizodów hipoglikemicznych.* Łatwość zarządzania zapotrzebowaniem na insulinę zezwala na swobodniejszy tryb życia.

Pompa insulinowa  MiniMed 640G i jedzenie

Jedzenie odgrywa centralną rolę w postępowaniu z cukrzycą. Stosując metodę MDI, trudniej jest radzić sobie z opóźnieniami posiłków, ich brakiem czy różnymi dietami. Zrównoważenie zapotrzebowania na insulinę w zależności od pożywienia może być łatwiejsze przy pomocy pompy insulinowej MiniMed 640G, na przykład opcje różnej wielkości dawek można wykorzystać do dostosowania do potrzeb wynikających z sytuacji i typu posiłku.

System Bolus Wizard® bardzo ułatwia obliczanie potrzebnej ilości insuliny ponieważ bazuje obliczenia na: spożyciu węglowodanów, poziomie cukru we krwi, współczynniku insuliny do węglowodanów i ilości aktywnej insuliny w organizmie. Pomaga to zapewnić, że pacjent otrzymuje dawkę insuliny dokładnie dostosowaną do poziomu cukru.

Pompa insulinowa MiniMed 640G i wysiłek fizyczny

Regularne ćwiczenia są ważne dla ciała i umysłu i zalecane przez lekarzy. Ćwiczenia mogą również obniżać poziom cukru we krwi. Pompa insulinowa MiniMed 640G oferuje możliwość dostosowania podstawowej szybkości podawania insuliny potrzebnej dla danej aktywności, począwszy od intensywnego meczu po łagodny spacer, i pomaga zmniejszyć ryzyko powysiłkowej hipoglikemii. Wielu sportowców z cukrzycą typu 1 korzysta z pompy insulinowej w celu zapewnienia sobie lepszej kontroli poziomu cukru.

Pompa insulinowa MiniMed 640G i nocne spadki poziomu cukru

Podstawowe zapotrzebowanie może ulegać zmianie w ciągu doby. Długo działająca insulina MDI niekoniecznie tłumaczy te wahania i jej dawka zwykle jest dostosowana do przeciętnego zapotrzebowania.  MiniMed 640G można ustawić na różne podstawowe szybkości podawania dostosowane do osobistego zapotrzebowania w danych godzinach. Pomaga to zredukować epizody hipoglikemii, w szczególności występujące w nocy podczas snu.

 

Pompa insulinowa MiniMed 640G i przywracanie świadomości hipoglikemii

Osoby od wielu lat żyjące z cukrzycą mogą utracić zdolność wyczuwania nadchodzącego epizodu hipoglikemii (nieświadomość spadku). Zastosowanie pompy insulinowej MiniMed 640G może pomóc poprawić tę świadomość, redukując łagodne epizody hipoglikemii i skoki poziomu cukru występujące we dnie i w nocy.*

Minimed 640G-insulinepomp op het lichaam van een volwassene

 

REFERENCJE

 1. Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.

 

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.