Terapia pompą insulinową

Czym jest terapia przy pomocy pompy insulinowej?

Poniższe pytania i odpowiedzi w przystępny sposób wyjaśniają, czym jest pompa insulinowa oraz jak działa terapia przy pomocy pompy insulinowej, która pomoże Ci utrzymać pod kontrolą właściwy poziom glukozy bez rezygnowania z prowadzenia dotychczasowego trybu życia.

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

 • Zalety terapii przy pomocy pompy insulinowej


Czym jest pompa i jak działa?

Pompa insulinowa jest niewielkim urządzeniem elektronicznym, w rozmiarze telefonu komórkowego, które może być z łatwością noszone przy pasku, w kieszeni lub nawet przyczepione do biustonosza, co sprawia, że jest ono praktycznie niewidoczne na zewnątrz, czyniąc terapię bardzo dyskretną.

Pompa umożliwia bardzo wierne naśladowanie prawidłowego dzialania trzustki: pompa, dzięki ciagłej podskórnej infuzji insuliny (CPII), dostarczając dokładne dawki szybkodziałającej insuliny przez 24 godziny dziennie, ściśle odpowiada potrzebom Twojego organizmu, jednocześnie likwidując konieczność wykonywania częstych wstrzyknięć. • Dawka podstawowa: Zaprogramowana dawka insuliny, składająca się z małych ilości insuliny dostarczanych w sposób ciągły, naśladuje podstawową produkcję insuliny przez trzustkę w prawidłowo funkcjonującym organizmie (nie podczas jedzenia). Zaprogramowana dawka jest ustalana przez lekarza w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby. Dostarczanie dawki podstawowej może być przystosowane do dziennych potrzeb, na przykład może być ono wstrzymane lub zwiększone/zmniejszone na dany okres: nie jest to możliwe przy wstrzykiwaniu insuliny za pomocą pena.

 • Bolus: Dodatkowa dawka insuliny może być dostarczona  „na żądanie” w zależności od ilości jedzenia, które zamierzasz spożyć lub w celu obniżenia wysokiego stężenia cukru we krwi. Pompy insulinowe mają kalkulator, dzięki czemu możesz obliczyć wielkość bolusa w oparciu o ustawienia uprzednio wprowadzone przez Twojego lekarza oraz swoje indywidualne potrzeby.

Jakie są korzyści Terapii Z Zastosowaniem Pomp Insulinowych i jak może ona pomóc w osiągnięciu lepszej kontroli nad poziomem glukozy?

Terapia z zastosowaniem pomp insulinowych oferuje liczne korzyści kliniczne w porównaniu z terapią przy pomocy wielokrotnych iniekcji jak np.1,2:

 • lepsza kontrola poziomu HbA1c
 • rzadsze epizody hipoglikemii
 • zmniejszenie wahań glikemii

Może pomóc w lepszym dostosowaniu odpowiedniej dawki insuliny, szczególnie po posiłkach oraz w nocy i w ten sposób pomaga osiągnąć lepszą kontrolę nad poziomem glukozy.

Dzięki możliwości dostosowywania ilości dostarczanej insuliny, pompa insulinowa MiniMed 640G ma również następujące zalety:

 • Ułatwione dawkowanie: obliczanie zapotrzebowania na insulinę  może być skomplikowane i wymaga brania pod uwagę wielu aspektów. Pompa MiniMed® 640G ma opcję  Bolus Wizard® - Kalkulator Bolusa, która pozwala ustalić dokładne dawkowanie w oparciu o aktualną zawartość insuliny w organizmie, bieżący poziom glukozy, spożycie węglowodanów oraz spersonalizowane ustawienia, w celu dobrania odpowiedniej dawki.
 • Większa elastyczność: Działanie pompy Pompa MiniMed® 640G może być  dostosowywane na bieżąco do Twoich potrzeb np. podczas wysiłku fizycznego, w czasie choroby lub gdy potrzebne jest dostarczenie bolusów do posiłku lub przekąski. Można to łatwo zrobić, po prostu naciskając przycisk. Istnieje nawet funkcja tymczasowego ustalenia dawki podstawowej, pozwalająca na proporcjonalne obniżenie lub podniesienie podstawowej dawki insuliny, która może być potrzebna np. podczas wysiłku fizycznego lub choroby.
 • Większa wygoda: Pompa MiniMed® 640G oferuje dodatkowe udogodnienie w postaci połączenia z bezprzewodowym glukometrem. Ten glukometr automatycznie wysyła wartości poziomu glukozy do pompy, co umożliwia szybsze i dokładniejsze wykonanie obliczeń przez Kalkulator Bolusa.

Terapia przy pomocy pompy jako system: w jaki sposób insulina jest dostarczana do Twojego ciała?

Pompa insulinowa (1) ma komorę, w której znajduje się zbiornik (2) wypełniony insuliną. Insulina jest wstrzykiwana ze zbiornika pompy do Twojego ciała przy pomocy zestawu infuzyjnego (3). Zestaw infuzyjny, posiada małą elastyczną rureczkę zwaną kaniulą, która umieszczona jest pod skórą i przez nią podawana jest insulina. Zestaw infuzyjny zakładany jest za pomocą specjalnego urządzenia - sertera (4). Zestaw infuzyjny jest połączony ze zbiornikiem przy pomocy niewielkiego drenu, który możesz z łatwością odłączać lub podłączać do swojego ciała, w zależności od potrzeby. Jest to bardzo pomocne, zwłaszcza gdy np. chcesz pływać, wziąć prysznic lub uprawiać sport.

 


Elementy terapii przy pomocy pompy insulinowej

Wszystkie elementy systemu  MiniMed®:  zestawy infuzyjne i zbiorniki  MiniMed® działają  jako system z pompą, oferując unikalne - w porównaniu ze standardowym - połączenie służące bezpieczniejszemu podawaniu insuliny. Podstawową częścią tego systemu jest opatentowane, Połączenie MiniMed®, obecne w każdym zestawie infuzyjnym.

Pompa insulinowa

Niewielkie, wytrzymałe urządzenie medyczne, które ma:

- przyciski do programowania dawkowania insuliny
- kolorowy wyświetlacz LCD ułatwiający programowanie pompy
- komorę na 1 baterię alkaliczną AA
- kieszeń na zbiornik z insuliną

Zbiornik

Plastikowy wkład zawiera insulinę zamkniętą w pompie insulinowej. Zbiorniki MiniMed® są wyposażone w Końcówkę Zabezpieczającą (niebieska część na szczycie, która jest usuwana przed połączeniem zbiornika z pompą), która pomaga w przepompowaniu insuliny z penfila do zbiornika. Zbiornik może pomieścić do 300 jednostek insuliny i należy go wymieniać co dwa-trzy dni, każdorazowo podczas wymiany zestawu infuzyjnego. Zbiorniki MiniMed® zostały zaprojektowane tak, by proces wymiany był jak najwygodniejszy.

Wkłucie

Wkłucie zawiera cienką rurkę/dren łączący zbiornik z igłą/kaniulą do infuzji insuliny. Kaniula jest wprowadzana przy pomocy małej igły, którą następnie się usuwa. Wkłucie zakłada się w te miejsca na ciele, gdzie zwykle wstrzykuje się insulinę penem. Zestaw infuzyjny (wkłucie  i zbiornik) wymienia się co dwa-trzy dni. Wkłucia MiniMed® są dostępne w różnych rodzajach, różniących się typem kaniuli, jej długością i kątem założenia. Dzięki takiej różnorodności możesz wybrać wkłucie najbardziej odpowiednie dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa.

Urządzenie do zakładania wkłuć

Wkłucie jest umieszczane w serterze - urządzeniu do zakładania wkłuć, a następnie, przy pomocy równoczesnego naciśnięcia przycisków, łatwo i szybko jest wprowadzone,  praktycznie w bezbolesny sposób.

Czy pompa insulinowa jest odpowiednia dla Ciebie?

Wielu chorych na cukrzycę typu 1 może czerpać korzyści z korzystania z pompy insulinowej. Osoby z cukrzycą, które doświadczają któregokolwiek z poniższych sytuacji, mogliby zyskać lepszą kontrolę stosując pompę insulinową:

 • Lęk przed igłami
 • Problemy w radzeniu sobie ze wzrostami i spadkami poziomu glukozy
 • Lęk przed hipoglikemią, zwłaszcza w nocy
 • HbA1c poza zakresem docelowym
 • Obniżona odczuwalność hipoglikemii
 • Obawy przed długoterminowymi powikłaniami
 • Dążenie do większej elastyczności w życiu codziennym

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o terapii przy pomocy pompy insulinowej i zapytaj, czy jest ona dla Ciebie odpowiednia.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat zalet terapii przy pomocy pompy, proszę SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI ONLINE

Referencje

 • 1 J. C. Pickup and A. J. Sutton Severe hypoglycaemia and glycemic control in Type 1 diabetes: meta-analysis of multiple daily insulin injections compared with continuous subcutaneous insulin infusion Diabetic Medicine 2008 :25, 765–774
 • 2 Bergenstal RM1, Tamborlane WV, Ahmann A, Buse JB, Dailey G, Davis SN, Joyce C, Perkins BA, Welsh JB, Willi SM, Wood MA; STAR 3 Study Group. Sensor-augmented pump therapy for A1C reduction (STAR 3) study: results from the 6-month continuation phase. Diabetes Care. 2011 Nov;34(11):2403-5. doi: 10.2337/dc11-1248. Epub 2011 Sep 20.
 • * Ly T.T, Nicholas J.A., Retterath A. et al. Reduction of Severe Hypoglycemia with Sensor-Augmented Insulin Pump Therapy and Automated Insulin Suspension in Patients with Type 1 Diabetes [abstract]. Diabetes 2013; 62 (supplement 1): 228-OR

 

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.