Nowo zdiagnozowani

Pompa: możliwe rozwiązanie

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

 • W jaki sposób pompy insulinowe mogą pomóc w radzeniu sobie z cukrzycą

Aby podołać wyzwaniom związanym z lepszą kontrolą poziomów glukozy we krwi, wiele osób z cukrzycą typu 1 polega na pompach insulinowych.

Pompa insulinowa to małe urządzenie wielkości mniej więcej takiej jak telefon komórkowy, które może być noszone na pasku, w kieszeni, czy nawet przyczepione do stanika.

Pompa insulinowa może pomóc Tobie i Twojemu zespołowi terapeutycznemu w lepszym naśladowaniu sposobu, w jaki trzustka dostarcza insulinę do organizmu przez podawanie małych dawek szybko działającej insuliny przez całą dobę.

Może to umożliwić lepsze dostosowywanie dawki insuliny, zwłaszcza po posiłkach i w nocy, co przekłada się na lepszą kontrolę nad poziomem glukozy.

Zamiast częstych zastrzyków, przy stosowaniu pompy starczy wymiana zestawu infuzyjnego co 2 lub 3 dni.

Uprawiałem wiele sportów i zawsze chciałem być najlepszy, lecz ciężko było mi uzyskać odpowiednią kontrolę używając penów.

- Simon

W JAKI SPOSÓB POMPA INSULINOWA MINIMED® 640G MOŻE POMÓC W KONTROLOWANIU POZIOMU GLUKOZY?

Pompa insulinowa MiniMed® 640G umożliwia lepszą kontrolę poziomów glukozy we krwi dzięki możliwości dostosowania podawania insuliny, redukcji ryzyka hiperglikemii i hipoglikemii. Dzięki leczeniu pompą insulinową jej użytkownicy mogą skorzystać z następujących udogodnień:

 • Łatwe dozowanie
  Obliczanie dawki insuliny może być trudnym zadaniem, ponieważ podczas kalkulacji należy uwzględnić wiele różnych aspektów. Funkcja Bolus Wizard®, będąca częścią MiniMed 640G, pomaga obliczyć dokładne dawki przez uwzględnienie insuliny, która już znajduje się w organizmie, obecnego poziomu glukozy, ilości węglowodanów i osobistych ustawień przeliczników.
 • Mniejsza ilość zastrzyków:
  Dokładnie odmierzona ilość szybko działającej insuliny jest podawana w ciągu dnia przez zestaw infuzyjny, który wymienia się co 2 lub 3 dni.
 • Większa elastyczność:
  Podawanie insuliny przez pompę insulinową MiniMed 640G może być tak zaprogramowane, aby dostosować dawkę do ćwiczeń fizycznych, zwiększonego zapotrzebowania na insulinę podczas choroby, czy podania małych bolusów na przekąski. I to wszystko poprzez naciśnięcie przycisków na pompie a nie dodatkowe zastrzyki. Istnieje również możliwość czasowej zmiany dawki podstawowej - bazy, która pozwala zmniejszyć lub zwiększyć proporcjonalnie dawkę podstawową insuliny, np. podczas podczas wysiłku czy choroby.
 • Większa wygoda
  Pompa insulinowa MiniMed 640 G oferuje dodatkową funkcję bezprzewodowej komunikacji z glukometrem. Automatycznie przesyła on wyniki badania poziomu cukru we krwi do pompy, co daje większą dokładność obliczeń wykonywanych przez Bolus Wizard. Przechowuje ono również te informacje w cyfrowym dzienniku, wraz z dawkami insuliny.

W JAKI SPOSÓB POMPA INSULINOWA MINIMED® 640G MOŻE POMÓC W CODZIENNYM ŻYCIU

Wiele badań klinicznych* potwierdza, że chorzy na cukrzycę typu pierwszego, którzy w różnym wieku zmieniają leczenie z MDI (wielokrotne wstrzyknięcia dziennie) na pompę insulinową zgłaszają poprawę jakości życia i zwiększone zadowolenie z leczenia.

Pompa insulinowa MiniMed® 640G może pomóc w utrzymaniu właściwych poziomów glukozy i zmniejszenie hipoglikemii*. Łatwiejsze zarządzanie zapotrzebowaniem na insulinę umożliwia prowadzenie bardziej elastycznego stylu życia.

Pompa insulinowa MiniMed® 640G a posiłki

Jedzenie odgrywa centralną rolę w leczeniu cukrzycy. Przy metodzie wielokrotnych wstrzyknięć sytuacje, gdy posiłki się opóźnią lub zostaną pominięte albo wprowadzana jest zróżnicowana bądź inna niż do tej pory dieta mogą być problematyczne. Z pompą insulinową MiniMed 640G, podawnie insuliny na posiłki jest łatwiejsze ze względu na różne opcje bolusów, uzywanych w zależności od konkretnych sytuacji i rodzajów posiłków.

Funkcja Bolus Wizard ułatwia obliczanie ilości potrzebnej insuliny, ponieważ wykonuje obliczenia na podstawie: ilości spożywanych węglowodanów, poziomu glukozy we krwi, przeliczników ilości insuliny na ilość węglowodanów oraz aktualnej ilości aktywnej insuliny w organizmie. Obliczenia pomagają w dostarczaniu precyzyjnej dawki insuliny, która umożliwi włąściwe zarządzanie poziomem glukozy.

Pompa insulinowa MiniMed® 640G a wysiłek fizyczny

Regularne ćwiczenia są bardzo ważne dla ciała i umysłu oraz zalecane przez lekarzy. Wysiłek może również obniżać poziom glukozy we krwi. Pompa insulinowa MiniMed® 640G  oferuje możliwość obniżenia potrzebnej w danym momencie podstawowej dawki insuliny; od wymagającego dużej ilości wysiłku meczu po spokojny spacer, i ogranicza ryzyko hipoglikemii powysiłkowej. Wielu sportowców z cukrzycą typu 1 używa pompy insulinowej, aby uzyskać większą kontrolę nad poziomem glukozy.

pompa insulinowa MiniMed® 640G a nocna hipoglikemia

Podstawowe zapotrzebowanie może ulegać zmianom w ciągu 24 godzin. Przy terapii wielkokrotnych wstrzyknięć długo działające dawki insuliny są zazwyczaj dopasowywane do przeciętnego zapotrzebowania i nie obejmują zmian zapotrzebowania w ciągu dnia. W MiniMed 640G, można ustawić różne podstawowe dawki odpowiednio dopasowane do indywidualnego godzinnego zapotrzebowania, co pomaga zminimalizować ryzyko hipoglikemii, zwłaszcza w nocy, podczas snu.

Minimed 640G-insulinepomp op het lichaam van een volwassene

 

REFERENCJE

 1. Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.

 

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.