Planowanie ciąży

W jaki sposób kontrolować poziom glukozy we krwi w czasie ciąży

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

 • Zmiany w zapotrzebowaniu na insulinę podczas ciąży
 • Przed zajściem w ciążę i I trymestr
  Utrzymanie najlepszego możliwego poziomu cukru przed i na początku ciąży może zredukować ryzyko powikłań u dziecka. Jednakże jest to również okres zwiększonego ryzyka hipoglikemii u matki, więc dawki insuliny mogą ulec zmniejszeniu w późniejszym okresie pierwszego trymestru.
 • II trymestr
  W tym okresie łożysko jest już w pełni uformowane, a poziom hormonów zaczyna stopniowo wzrastać, co powoduje również zwiększone zapotrzebowanie na insulinę. Może w szczególności zaistnieć konieczność zwiększenia dawek przed-posiłkowych w celu stabilizacji poziomu cukru po posiłkach.
 • III trymestr
  Ponieważ w późniejszym okresie ciąży insulina jest wchłaniana wolniej i może być mniej efektywna w obniżaniu poziomu cukru, może się okazać, że będziesz potrzebować większych dawek podawanych jeszcze wcześniej niż dotąd, nawet 30 do 40 minut przed posiłkiem. Utrzymanie ścisłego reżimu kontroli poziomu cukru w ostatnim trymestrze ciąży może wspomóc rozwój organów dziecka, osiągnięcie prawidłowej wagi urodzeniowej oraz zmniejszyć ryzyko hipoglikemii u noworodka.
 • Akcja porodowa i poród
  Podczas porodu należy dokładnie monitorować poziom cukru i upewnić się, że pozostaje w docelowym zakresie. Może być konieczne podanie małych dawek i wiele kobiet wybiera stosowanie pompy insulinowej również w czasie porodu.
  Bezpośrednio po porodzie i do 24 godzin po nim, zapotrzebowanie na insulinę może znacząco spaść, powodując konieczność ustalenia nowych zakresów docelowych poziomu cukru.
 • Z powrotem w domu
  Przystosowanie do życia z małym dzieckiem często oznacza nieregularne godziny snu i posiłków, co może stanowić wyzwanie dla mam chorych na cukrzycę.
  W przypadku matek karmiących piersią poziom cukru może spadać szybko po karmieniu, dlatego bardzo ważne jest regularne jego  kontrolowanie i zmniejszenie dawki insuliny w razie potrzeby.

Po miesiącu stosowania pompy mój poziom HbA1c spadł z 8,3% do 6,2% i równocześnie odkryłam, że jestem w ciąży! Przejście z MDI na CSII dało mi lepszą możliwość kontroli poziomu cukru i taki obszar  wolności, o jakim mi się nigdy nawet nie śniło.

- MARIA

OBNIŻENIE HBA1C MOŻE POMÓC ZMNIEJSZYĆ RYZYKO POWIKŁAŃ

HbA1c:  ważny parametr oceny tego, jak efektywnie jest kontrolowana cukrzyca, przy pomocy oznaczenia ilości glukozy, która połączyła się z krwinkami czerwonymi w ciągu poprzednich 2-3 miesięcy.

Utrzymanie ścisłej kontroli poziomu cukru we krwi jest jednym z celów w przypadku kobiet z cukrzycą typu 1 będących w ciąży. HbA1c należy monitorować co 3 miesiące, a celem powinno być utrzymanie jej na poziomie ustalonym przez lekarza prowadzącego.

Z tego powodu, kobiety często muszą zintensyfikować leczenie, aby osiągnąć odpowiednie wyrówanie bez dodatkowych hipoglikemii. Może to obejmować:

 • Małe dawki korygujące w ciągu dnia, gdy po przekroczeniu ustalonego zakresu konieczna jest większa liczba iniekcji.
 • Dokładniejsze wyliczanie przed-posiłkowych dawek insuliny w celu utrzymania właściwego poziomu cukru i uniknięcia konieczności dodatkowych korekt.
 • Częsta kontrola poziomu cukru we krwi w celu dostosowania leczenia.

Jak - jako kobieta z cukrzycą typu 1, która chce zajść w ciążę lub już jest w ciąży, możesz lepiej ściśle kontrolować poziomy cukru, gdy podlegasz stałym zmianim ilości hormonów w Twoim ciele?

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.