Planowanie ciąży

Planowanie ciąży przez kobiety z cukrzycą

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

 • Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu ciąży

Przy odpowiedniej opiece i leczeniu cukrzycy, ciąża i poród zakończone sukcesem są jak najbardziej osiągalne dla kobiet chorujących na cukrzycę typu 1.

Niezależnie od tego czy chodzi o zajście w ciążę czy o ciążę już w toku, odpowiednie leczenie,  pewne poświęcenie i planowanie zapewnią zdrowie dziecku. W przypadku kobiet z cukrzycą typu 1 należy jednakże przed, w trakcie i po porodzie, wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki.

Ciało zmienia się podczas ciąży

Podczas ciąży ciało przechodzi szereg przemian, które mają wpływ na zapotrzebowanie na insulinę, i w tym czasie istotne jest ścisłe kontrolowanie poziomu cukru. Jest to szczególnie ważne ponieważ ciężarnym zagraża:

 • Hipoglikemia
  Ciężarne kobiety są bardziej podatne na spadki poziomu cukru, zwłaszcza podczas snu i w ciągu nocy.*
 • Hiperglikemia
  Wysoki poziom cukru przed ciążą i we wczesnym jej stadium jest związany z wyższym ryzykiem poronienia, wadami wrodzonymi i może stwarzać dodatkowe ryzyko dla dziecka.*
 • Niestabilny poziom cukru
  Poranne mdłości, hiperglikemia poposiłkowa oraz zmieniające się poziomy hormonów mogą zaburzyć plan posiłków i iniekcji insuliny i utrudnić utrzymanie założonego zakresu poziomu cukru, co może mieć niekorzystny wpływ na rosnące dziecko.*

Mając cukrzycę każdy dzień może być inny. Dlatego tak ważne jest zrozumienie zmian zachodzących w ciele w czasie ciąży, aby można było sobie z nimi radzić.

Dzięki pompie insulinowej urodziłam zdrową córeczkę – i to był dla mnie cud! Teraz już za nic nie oddałabym mojej pompy.

- CINDY

REFERENCJE

 1. Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.

 

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.