Zmniejszanie powikłań

Pompa: możliwe rozwiązanie

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

 • Jak pompa insulinowa może pomóc kontrolować poziom cukru
 • Lepsza kontrola może zmniejszyć ryzyko powstania powikłań

Wiele osób chorych na cukrzycę typu 1 korzysta z pomp insulinowych, aby radzić sobie z utrzymaniem pod kontrolą poziomu cukru we krwi.

Pompa insulinowa to małe urządzenie, wielkości podobnej do telefonu komórkowego, które można z łatwością przyczepić do paska, schować do kieszeni lub nawet umocować do biustonosza.

Ta forma terapii może pomóc pacjentowi i zespołowi terapeutycznemu jak najwierniej naśladować  fizjologicznysposób dostarczania organizmowi insuliny przez zdrową trzustkę, podając przez całą dobę małe dawki szybko działającej insuliny.

Pomaga lepiej dostosowywać dawki insuliny, w szczególności do posiłków i podczas nocy, i w ten sposób lepiej kontrolować poziom cukru.

Waruhnkiem koniecznym jest wymiana zestawu infuzyjnego co 2 do 3 dni.

Od kiedy zaczęłam używać pompy insulinowej mój poziom HbA1c spadł znacznie, z 15%  do średnio 7% . W miarę jak stopniowo nabierałam zaufania i wprawy w korzystaniu z pompy, zaczęłam dostrzegać wszystkie zalety różnych jej funkcji. Przy pomocy pompy i sensora do ciągłego monitorowania glikemii osiągnęłam optymalny poziom kontroli.

- PAOLA

W JAKI SPOSÓB POMPA INSULINOWA MINIMED® 640G POMAGA KONTROLOWAĆ POZIOM CUKRU?

Pompa insulinowa MiniMed® 640G umożliwia lepszą kontrolę poziomu cukru ze względu na możliwość dostosowania dawki insuliny i zmniejszenia ryzyka spadków i zwyżek. Stosując pompę insulinową, użytkownik odczuje korzyści:

 • Łatwiejszy dobór dawki
  Obliczenie zapotrzebowania na insulinę może być złożonym zadaniem wymagającym wzięcia pod uwagę wielu różnych czynników. Będący częścią pompy insulinowej MiniMed® 640G, wbudowany system Bolus Wizard® pomaga zapewnić dokładne dawkowanie, biorąc pod uwagę insulinę już obecną w organizmie, aktualny poziom cukru, spożycie węglowodanów oraz osobiste ustawienia insuliny.
 • Mniej zastrzyków
  Dokładnie odmierzone ilości szybko działającej insuliny dostarczane są przez cały dzień przez zestaw infuzyjny, który łatwo wyjąć i wymienić co 2 do 3 dni.
 • Większa swoboda
  Pompę insulinową MiniMed® 640G można błyskawicznie wyregulować, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu podczas wysiłku fizycznego, choroby lub tak, by podawała małe dawki po zjedzeniu drobnej przekąski. Łatwo to zrobić, naciskając przycisk  i nie jest konieczny kolejny zastrzyk. Pompa ma nawet opcje tymczasowej dawki podstawowej w celu proporcjonalnej redukcji tejże, z której można korzystać na przykład podczas wysiłku fizycznego.
 • Większa wygoda
  Pompa insulinowa  MiniMed® 640G posiada też dodatkową pożyteczną funkcję bezprzewodowego glukometru. Przesyła on automatycznie odczyty do pompy, co pozwala systemowi  Bolus Wizard® na dokładniejsze obliczenia. Przechowuje ona również tę informację w cyfrowym dzienniku wraz z podanymi dawkami insuliny.
   

W JAKI SPOSÓB POMPA INSULINOWA MINIMED® 640G POMAGA W CODZIENNYM ŻYCIU

Badania kliniczne potwierdzają*, że pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 z wszystkich grup wiekowych, którzy przeszli z MDI na pompę insulinową, donoszą o poprawie jakości życia i większym zadowoleniu z leczenia.

Pompa insulinowa MiniMed 640G pomaga utrzymać docelowe poziomy cukru i zmniejszyć częstotliwość epizodów hipoglikemicznych.* Łatwość zarządzania zapotrzebowaniem na insulinę zezwala na swobodniejszy tryb życia.

Pompa insulinowa  MiniMed 640G i posiłki

Jedzenie odgrywa centralną rolę w leczeniu cukrzycy. Przy metodzie wielokrotnych wstrzyknięć sytuacje, gdy posiłki się opóźnią lub zostaną pominięte albo wprowadzana jest zróżnicowana bądź inna niż do tej pory dieta mogą być problematyczne. Z pompą insulinową MiniMed 640G, podawnie insuliny na posiłki jest łatwiejsze ze względu na różne opcje bolusów, uzywanych w zależności od konkretnych sytuacji i rodzajów posiłków.
 

Pompa insulinowa MiniMed 640G i wysiłek fizyczny

Regularne ćwiczenia są bardzo ważne dla ciała i umysłu oraz zalecane przez lekarzy. Wysiłek może również obniżać poziom glukozy we krwi. Pompa insulinowa MiniMed® 640G  oferuje możliwość obniżenia potrzebnej w danym momencie podstawowej dawki insuliny; od wymagającego dużej ilości wysiłku meczu po spokojny spacer, i ogranicza ryzyko hipoglikemii powysiłkowej. Wielu sportowców z cukrzycą typu 1 używa pompy insulinowej, aby uzyskać większą kontrolę nad poziomem glukozy.

Pompa insulinowa MiniMed 640G i nocne hipoglikemie

Podstawowe zapotrzebowanie na insulinę może ulegać zmianie w zależności od pory dnia. Insulina długo działająca podawana w metodzie wielokrotnych wstrzyknięć jest zazwyczaj dopasowana do przeciętnego dziennego zapotrzebowania - nie uwzględnia tych zmian. Używając MiniMed® 640G, można ustawić różne wartości dawki podstawowej, dostosowane do osobistego zapotrzebowania w danej godzinie, co pozwala ograniczyć incydenty hipoglikemii, zwłaszcza nocnych, występujących podczas snu.

Osoby od wielu lat żyjące z cukrzycą mogą utracić zdolność wyczuwania nadchodzącego epizodu hipoglikemii (nieświadomość spadku). Zastosowanie pompy insulinowej MiniMed 640G może pomóc poprawić tę świadomość, redukując łagodne epizody hipoglikemii i skoki poziomu cukru występujące podczas dnia i w nocy.*

Minimed 640G-insulinepomp op het lichaam van een volwassene

 

REFERENCJE

 1. Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.

 

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.