Zmniejszanie powikłań

Pomiary stężenia glukozy i zmniejszanie ryzyka powikłań.

NAJWAŻNIEJSZE NA STRONIE

  • Kluczowe dla redukcji powiklań jest kontrolowanie poziomów cukru we krwi

HbA1c: ważny parametr oceny tego jak efektywnie może być kontrolowana cukrzyca, przy pomocy oznaczenia ilości glukozy, która połączyła się z krwinkami czerwonymi w ciągu poprzednich 2-3 miesięcy.

Badanie DCCT  (Diabetes Control and Complications Trial) potwierdziło, że obniżenie HbA1c zaledwie o 1% zmniejsza ryzyko powikłań mikronaczyniowych nawet do 40%.* HbA1c należy monitorować co 3 miesiące, a celem powinno być utrzymanie go na poziomie poniżej 7% , bądź innym ustalonym przez prowadzącego lekarza.*

Wartości glukozy u zdrowego człowieka wahają się między 40 a 140 mg% i można wziąć uznać za wartości docelowe w przypadku kontrolowania poziomu glukozy (SMBG) za pomocą osobistego glukometru.*

Hipoglikemia (spadki) to sytuacja, w której poziom cukru we krwi spada poniżej 60 mg%, choć to może się różnić u różnych osób. Hipoglikemia może być łagodna, gdy odczuwa się objawy i można podjąć czynności, które zapobiegną pogorszeniu. Wystarczy wtedy zjedzenie lub wypicie czegoś, co zawiera węglowodany. Hipogliemia bywa również ciężka, potrzebna jest pomoc innej osoby i może być wymagane leczenie szpitalne.    

Hiperglikemia (zwyżki) to sytuacje, w których poziom cukru we krwi jest powyżej 11,1 mmol/l, choć dokładny poziom może się różnić u różnych osób. Poziom powyżej 15 mmol/l wymaga szybkiej reakcji w celu uniknięcia ostrych powikłań.

Osiągnięcie i utrzymanie docelowego poziomu HbA1c przy równoczesnej minimalizacji ryzyka hipoglikemii może stanowić spore wyzwanie. Zastosowanie pompy insulinowej umożliwia dostosowanie dawek insuliny do zapotrzebowania organizmu w konkretnych godzinach.

Dokładna kontrola poziomu cukru może znacznie obniżyć ryzyko powstania powikłań. Spadek wartości HbA1c o 1% może zredukować ryzyko: *

  • Retinopatii (uszkodzenia oczu) o 38%
  • Nefropatii (uszkodzenia nerek) o 28%
  • Neuropatii (uszkodzenia nerwów) o 28%
  • Powikłań sercowo-naczyniowych (zawał lub udar) o 57%

Tak więc, co może zrobić już teraz ktoś z cukrzycą typu 1, kogo martwią powikłania, by zmniejszyć ryzyko ich powstania?

REFERENCJE

  1. Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.

 

Zawartość tej strony internetowej i wszystkie zamieszczone na niej treści mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępują one fachowych konsultacji lekarskich, diagnostyki medycznej ani jakichkolwiek terapii lub metod leczenia. Historie pacjentów opisują wyłącznie doświadczenia konkretnych osób. Reakcja na terapię może różnić się w zależności od pacjenta. Zawsze konsultuj z lekarzem informacje o terapii i diagnostyce – zapoznaj się z udzielonymi przez lekarza instrukcjami i zawsze ich przestrzegaj.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użytkowanie niniejszej strony dowolną techniką w całości lub części jest ściśle zabronione bez uprzedniej zgody Medtronic International Trading Sarl. 

MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite oraz CareLink są znakami handlowymi firmy Medtronic, Inc. oraz jej podmiotów zależnych. CONTOUR jest znakiem handlowym firmy Ascensia Diabetes Care.