Zrozumienie cukrzycy i wpływu jedzenia na poziom cukru we krwi jest ważną częścią życia z tą chorobą. Nie istnieje żadna specjalna dieta, którą powinni stosować chorzy na cukrzycę, jednakże różne rodzaje żywności mogą w różny sposób wpływać na poziom cukru. Planowanie jedzenia, zrozumienie znaczenia spożycia węglowodanów i regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi są jednakowo ważne w leczeniu cukrzycy.
Obliczanie zawartości węglowodanów to sposób planowania posiłków. Po opanowaniu go, pozwala on na dostosowanie zapotrzebowania na insulinę i zwiększa wolność wyboru rodzaju pożywienia.

"Kiedy zdiagnozowano u mnie cukrzycę, mój poziom HbA1c wynosił 11% . Zaczęłam leczenie od stosowania penów i nie liczyłam tego co jem, więc musiałam jeść te same ilości każdego dnia, co było strasznie monotonne. Ale kiedy zaczęłam liczyć jedzenie, moje codzienne życie się poprawiło. Potem zaczęłam używać pompy insulinowej, ponieważ było dla mnie oczywiste, że daje lepszą kontrolę niż peny. Po 3 miesiącach mój poziom HbA1c spadł z 8% do 5,6%! Teraz jem normalne posiłki tak jak wszyscy, a gdy idę do restauracji, zamawiam to co lubię. Gdy kelner przynosi danie, po prostu podaję konieczną dawkę insuliny i nie muszę robić dodatkowego zastrzyku Korzystanie z pompy zdecydowanie daje mi lepsza kontrolę nad cukrzycą!" - FABIENNE

Wszystkie rodzaje pożywienia należą do trzech kategorii składników odżywczych: białek, tłuszczów lub węglowodanów. Z tych trzech najszybciej na poziom cukru we krwi wpływają są węglowodany. Węglowodany są w procesie trawienia przemieniane w glukozę. Glukoza dociera do krwi i powoduje wzrost poziomu cukru – zwykle 15 minut po jedzeniu – w zależności od rodzaju pożywienia. Wtedy potrzebna jest insulina, dzięki której cukier pod postacią glukozy przechodzi z krwi do komórek jako składnik energetyczny.
Wiedząc, jak obliczyć ilość Wymienników Węglodanowych w pożywieniu, łatwiej jest dostosować zapotrzebowanie na insulinę.
Jakie produkty zawierają węglowodany?
- Zawierające skrobię produkty mączne: chleb, produkty zbożowe, krakersy, ryż, makaron i zboża
- Warzywa zawierające skrobię: ziemniaki, groch, fasola i kukurydza
- Owoce i soki owocowe
- Mleko i jogurty
- Słodycze: miód, cukier, syropy, galaretki, cukierki, napoje dla sportowców, herbatniki, ciasta, ciasteczka, lody i budynie
Dwie metody liczenia węglowodanów:
- System Wymienników Węglowodanowch
Jest to system oparty na liczeniu porcji jedzenia zawierających 10 gramów węglowodanów. Każda porcja zawierająca 10 gramów węglowodanów równa się jednemu Wymiennikowi Węglowodanowemu (WW). - Liczenie Gramów Węglowodanów
Ten system oparty jest na ważeniu i obliczaniu dokładnej ilości gramów węglowodanów w każdym posiłku.
Kromka chleba we Francji, w USA czy w Nepalu znaczy zupełnie coś innego. Dzięki mojej pompie mogę dostosować dawkę insuliny, co bardzo ułatwia sprawę
- DELPHINE
UTRZYMANIE KONTROLI NAD POZIOMEM CUKRU WE KRWI
W leczeniu cukrzycy, aby zapewnić dobrą kontrolę poziomu cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko powikłań, należy brać pod uwagę wiele czynników, w tym monitorowanie poziomu cukru, spożycie węglowodanów, aktywność fizyczną i zapotrzebowanie na insulinę.
Dla wielu osób trudne jest osiągnięcie i utrzymanie docelowego poziomu HbA1c bez zwiększania równocześnie ryzyka hipoglikemii. Jednakże możliwe jest dobre radzenie sobie z cukrzycą, jeśli zrozumie się potrzeby organizmu, wpływ żywności i nauczy się, jak utrzymywać poziom cukru we krwi w zalecanych granicach.
HbA1c: ważny parametr oceny tego jak efektywnie może być kontrolowana cukrzyca, przy pomocy oznaczenia ilości glukozy, która połączyła się z krwinkami czerwonymi w ciągu poprzednich 2-3 miesięcy.
W jaki sposób, jako osoba chora na cukrzycę,
mogę lepiej radzić sobie z kontrolą poziomu cukru i mieć większą swobodę w jedzeniu?
Cukrzyca, jedzenie i pompy insulinowe
Jedzenie odgrywa kluczową rolę w leczeniu cukrzycy i kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Stosując iniekcje (MDI), radzenie sobie z opóźnionymi posiłkami, pominiętymi posiłkami i różnymi rodzajami diety może być trudne. Przy zastosowaniu pompy insulinowej odżywanie jest łatwiejsze, a typy i pory posiłków bardziej różnorodne.
Pompa insulinowa to małe urządzenie, wielkości podobnej do telefonu komórkowego, które można z łatwością przyczepić do paska, schować do kieszeni lub nawet przymocować do biustonosza.
Pompa insulinowa może pomóc pacjentowi i zespołowi terapeutycznemu jak najwierniej naśladować fizjologiczny sposób dostarczania organizmowi insuliny przez zdrową trzustkę, podając przez całą dobę małe dawki szybko działającej insuliny. Pomaga lepiej dostosowywać dawki insuliny, w szczególności do posiłków i podczas nocy i w ten sposób lepiej kontrolować poziom cukru.
Badania kliniczne* potwierdzają, że wielu pacjentów w różnym wieku z cukrzycą typu 1, którzy przeszli z penów na leczenie przy pomocy pompy insulinowej, donosi o poprawie jakości życia i większym zadowoleniu z leczenia.
"Kiedy zaczęłam stosować peny, brałam dwa zastrzyki długo działającej insuliny o stałych porach, więc musiałam wstawać wcześnie nawet w weekendy. Jeśli chodzi o posiłki, to – ponieważ nie liczyłam tego co jem – musiałam jeść taką samą ilość każdego dnia. Było to strasznie monotonne. Szczerze mówiąc, teraz, gdy liczę to co jem i używam sfunkcji Kalkulatora Bolusa w mojej pompie, nie potrafię już sobie wyobrazić, jak sobie przedtem radziłam!" - FABIENNE
W JAKI SPOSÓB POMPA INSULINOWA MINIMED® 640G POMAGA KONTROLOWAĆPOZIOM CUKRU?
Pompa insulinowa MiniMed® 640G umożliwia lepszą kontrolę poziomu cukru ze względu na możliwość dostosowania dawki insuliny i zmniejszenia ryzyka spadków i zwyżek. Stosując pompę insulinową, użytkownik odczuje korzyści:
Łatwe dozowanie
Obliczanie dawki insuliny może być trudnym zadaniem, ponieważ podczas kalkulacji należy uwzględnić wiele różnych aspektów. Funkcja Bolus Wizard®, będąca częścią MiniMed 640G, pomaga obliczyć dokładne dawki przez uwzględnienie insuliny, która już znajduje się w organizmie, obecnego poziomu glukozy, ilości węglowodanów i osobistych ustawień przeliczników.
Mniejsza ilość zastrzyków
Dokładnie odmierzona ilość szybko działającej insuliny jest podawana w ciągu dnia przez zestaw infuzyjny, który wymienia się co 2 lub 3 dni.
Większa elastyczność
Podawanie insuliny przez pompę insulinową MiniMed 640G może być tak zaprogramowane, aby dostosować dawkę do ćwiczeń fizycznych, zwiększonego zapotrzebowania na insulinę podczas choroby, czy podania małych bolusów na przekąski. I to wszystko poprzez naciśnięcie przycisków na pompie a nie dodatkowe zastrzyki. Istnieje również możliwość czasowej zmiany dawki podstawowej - bazy, która pozwala zmniejszyć lub zwiększyć proporcjonalnie dawkę podstawową insuliny, np. podczas podczas wysiłku czy choroby.
Większa wygoda
Pompa insulinowa MiniMed 640 G oferuje dodatkową funkcję bezprzewodowej komunikacji z glukometrem. Automatycznie przesyła on wyniki badania poziomu cukru we krwi do pompy, co daje większą dokładność obliczeń wykonywanych przez Bolus Wizard. Przechowuje ono również te informacje w cyfrowym dzienniku, wraz z dawkami insuliny.
CZY POMPA INSULINOWA JEST ODPOWIEDNIA DLA MNIE?
Wiele osób chorych na cukrzycę typu 1 może odnieść korzyści ze stosowania pompy insulinowej nawet o tym nie wiedząc. Generalnie, jeśli Twoje odczucia są takie jak wymienione poniżej, to możesz uzyskać lepszą kontrolę dzięki pompie insulinowej:
- Martwią Cię długoterminowe komplikacje
- Boisz się kłucia igłą
- Boisz się hipoglikemii, zwłaszcza w nocy
- Nie udaje Ci się utrzymać docelowych wartości HbA1c
- Masz zmniejszoną świadomość hipoglikemii
- Poszukujesz większej swobody w codziennym życiu
Najlepszym sposobem utrzymania zdrowego zakresu poziomu cukru jest samodzielne monitorowanie jego poziomu (SMBG) co najmniej 4 razy dziennie i dostosowywanie dawki glukozy do potrzeb. Pompa MiniMed® 640G, wraz z systemem Bolus Wizard® może dokonywać tych obliczeń i regulacji, poprawiając kontrolę poziomu cukru.

DODATKOWE OPCJE DOSTĘPNE W POMPIE INSULINOWEJ MINIMED™ 640G
Pompa insulinowa MiniMed™ 640G jest również wyposażona w funkcję Ciągłego Monitorowania Glikemii (Continuous Glucose Monitoring, CGM). Dane z pompy i systemu CGM można przesłać do programu CareLink™, który jest skutecznym narzędziem wspomagającym terapię cukrzycy.
Pompa insulinowa MiniMed™ 640G wyposażona w system Ciągłego Monitorowania Glikemii z technologią SmartGuard™ pozwala skutecznie obniżyć ilość i czas trwania niedocukrzeń*. Jeśli wartość glukozy zbliża się do punktu określonego jako dolny limit, funkcja SmartGuard™ automatycznie zatrzymuje podawanie insuliny. Gdy poziom glukozy wraca do normy, podawanie insuliny zostaje automatycznie wznowione. Zintegrowany system MiniMed™ 640G ponadto ostrzega przed przekroczeniem ustalonych wcześniej wartości progowych oraz pokazuje aktualne trendy poziomu glukozy, co stanowi dużą przewagę w stosunku do pomiarów wykonywanych glukometrem.

* Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.