Dla wielu osób wysiłek fizyczny i sport są ważną częścią życia. Chorując na cukrzycę, nie muszą tego zmieniać. W istocie wysiłek fizyczny odgrywa ważną rolę w leczeniu cukrzycy, poprawiając krążenie, zmniejszając ryzyko chorób serca i pomagając kontrolować wagę ciała.
Radzenie sobie z cukrzycą podczas treningów będzie wymagało nieco dodatkowej troski i planowania, aby zapewnić sobie optymalną kontrolę.
Rozpoznanie u mnie cukrzycy typu 1 pomogło mi zrozumieć, że aby coś osiągnąć, będę musiała ciężko pracować. Dalej trenowałam i ciągle jestem w narodowej kobiecej reprezentacji Holandii w karate. Przy sporym wysiłku odnalazłam równowagę między cukrzycą i resztą mojego życia (sportem, pracą, etc.)
- LYDIA

UTRZYMANIE POZIOMU CUKRU WE KRWI POD KONTROLĄ
W leczeniu cukrzycy, aby zapewnić odpowiednią kontrolę nad poziomem cukru i zmniejszyć ryzyko powikłań, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym monitorowanie poziomu cukru, spożycie węglowodanów, aktywność fizyczną i zapotrzebowanie na insulinę.
Osiągnięcie i utrzymanie docelowego poziomu HbA1c przy równoczesnej minimalizacji ryzyka hipoglikemii może stanowić spore wyzwanie. Jednakże zrozumienie wymogów organizmu i nauczenie się, jak utrzymywać poziom cukru w zalecanych granicach umożliwia efektywne radzenie sobie z cukrzycą.
HbA1c: ważny parametr oceny tego, jak efektywnie może być kontrolowana cukrzyca, przy pomocy oznaczenia ilości glukozy, która połączyła się z każdą krwinką czerwoną w ciągu poprzednich 2-3 miesięcy.
Podczas treningów wiele czynników może wpłynąć na poziom cukru, w tym intensywność ćwiczeń, poziom insuliny w organizmie, spożycie węglowodanów i poziom sprawności. Ważne jest, aby to wszystko przedyskutować z lekarzem prowadzącym i zrozumieć, jakie modyfikacje w leczeniu mogą być konieczne.
W jaki sposób, jako osoba chora na cukrzycę typu 1, mogę lepiej kontrolować mój poziom cukru we krwi, uprawiając sport?
Cukrzyca, sport i pompy insulinowe
Wiele osób chorych na cukrzycę typu 1 korzysta z pomp insulinowych, aby radzić sobie z utrzymaniem pod kontrolą poziomu cukru we krwi, zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego.
Pompa insulinowa to małe urządzenie, wielkości podobnej do telefonu komórkowego, które można z łatwością przyczepić do paska, schować do kieszeni lub nawet umocować do biustonosza.
Pompa insulinowa może pomóc pacjentowi i zespołowi terapeutycznemu jak najwierniej naśladować sposób dostarczania organizmowi insuliny przez zdrową trzustkę, podając przez całą dobę małe dawki szybko działającej insuliny. Pomaga lepiej dostosowywać dawki insuliny, w szczególności po posiłkach i nocą, i w ten sposób lepiej kontrolować poziom cukru.
Zamiast częstych iniekcji trzeba tylko wymienić zestaw infuzyjny co kilka dni. Badania kliniczne* potwierdzają, że wielu pacjentów w różnym wieku z cukrzycą typu 1, którzy przeszli z MDI na leczenie przy pomocy pompy insulinowej, donosi o poprawie jakości życia i większym zadowoleniu z leczenia.
W JAKI SPOSÓB TERAPIA POMPĄ INSULINOWA MINIMED™ 640G PRZYCZYNIA SIĘ DO LEPSZEJ KONTROLI GLIKEMII?
Pompa insulinowa MiniMed™ 640G umożliwia lepszą kontrolę glikemi dzięki możliwości regulowania ilości podawanej insuliny, redukując ryzyko hiperglikemii i hipoglikemii. Dzięki leczeniu pompą insulinową, jej użytkownicy mogą skorzystać z następujących udogodnień:
Łatwe dobór dawki insuliny
Obliczanie dawki insuliny może być niekiedy trudnym zadaniem, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników. Funkcja Kalkulator bolusa w pompie MiniMed™ 640G, pomaga obliczyć dokładną dawkę insuliny na podstawie następujących parametrów: insulina aktywna (insulina, która już znajduje się w organizmie), aktualne stężenie glukozy, liczba wymienników węglowodanowych zawartych w posiłku, a także Twoje indywidualnie zaprogramowane parametry, uzgodnione z lekarzem prowadzącym.
Mniejsza ilość zastrzyków
Dokładnie odmierzona ilość szybko działającej insuliny jest podawana w ciągu dnia przez zestaw infuzyjny, który wymienia się co 2 lub 3 dni.
Większa elastyczność
Podawanie insuliny przez pompę insulinową MiniMed™ 640G może być tak zaprogramowane, aby dostosować dawkę do ćwiczeń fizycznych, czy też zwiększonego zapotrzebowania na insulinę podczas choroby. Jest to możliwe dzięki funkcji Tymczasowa Baza, która pozwala zmniejszyć lub zwiększyć proporcjonalnie dawkę insuliny bazowej, w zależności od potrzeb.Pompa umożliwia także podawanie małych bolusów na przekąski. Wszystko to jest możliwe poprzez naciśnięcie odpowiednich przycisków na pompie, a nie przez robienie dodatkowych zastrzyków.
Większa wygoda
Pompa insulinowa MiniMed™ 640G oferuje dodatkową funkcję bezprzewodowej komunikacji z glukometrem. Automatycznie przesyła on wyniki badania poziomu glukozy we krwi do pompy, co umożliwia szybsze i dokładniejsze wykonanie obliczeń przez funkcję Kalkulator Bolusa oraz ułatwia kalibrację systemu CGM. Za pomocą glukometru możemy też zdalnie podać bolus, a także przesłać dane z pompy do programu CareLink™, co pozwala Tobie i Twojemu lekarzowi jeszcze lepiej zarządzać Twoją cukrzycą.
CZY POMPA INSULINOWA JEST ODPOWIEDNIA DLA CIEBIE?
Wiele osób z cukrzycą typu 1 może czerpać korzyści ze stosowania pompy insulinowej. Jeśli masz poniższe obawy lub odczucia, terapia za pomocą pompy insulinowej może być dla Ciebie szczególnie pomocna:
- Martwią Cię długoterminowe powikłania cukrzycy
- Boisz się nakłuć igłą
- Obawiasz się hipoglikemii, szczególnie w nocy
- Nie udaje Ci się utrzymać docelowych wartości HbA1c
- Słabiej odczuwasz hipoglikemię
- Poszukujesz większej swobody w codziennym życiu
Najlepszym sposobem utrzymania prawidłowych wartości glikemii jest ich częste monitorowanie i odpowiednie dostosowywanie dawki insuliny. Pompa insulinowa MiniMed™, posiadająca funkcję Kalkulatora bolusa, może ułatwić uzyskanie dobrej kontroli glikemii poprzez precyzyjne dawkowanie insuliny w zależności od Twoich potrzeb.

DODATKOWE OPCJE DOSTĘPNE W POMPIE INSULINOWEJ MINIMED™ 640G
Pompa insulinowa MiniMed™ 640G jest również wyposażona w funkcję Ciągłego Monitorowania Glikemii (Continuous Glucose Monitoring, CGM). Dane z pompy i systemu CGM można przesłać do programu CareLink™, który jest skutecznym narzędziem wspomagającym terapię cukrzycy.
Pompa insulinowa MiniMed™ 640G wyposażona w system Ciągłego Monitorowania Glikemii z technologią SmartGuard™ pozwala skutecznie obniżyć ilość i czas trwania niedocukrzeń*. Jeśli wartość glukozy zbliża się do punktu określonego jako dolny limit, funkcja SmartGuard™ automatycznie zatrzymuje podawanie insuliny. Gdy poziom glukozy wraca do normy, podawanie insuliny zostaje automatycznie wznowione. Zintegrowany system MiniMed™ 640G ponadto ostrzega przed przekroczeniem ustalonych wcześniej wartości progowych oraz pokazuje aktualne trendy poziomu glukozy, co stanowi dużą przewagę w stosunku do pomiarów wykonywanych glukometrem.

* Powiązane informacje są zarchiwizowane i dostępne na żądanie. Zamów kopię u najbliższego przedstawiciela firmy Medtronic.